technologiaZákladové dosky sú najnovším produktom, ktorý ponúka firma Izodom 2000 Polska. Môžu úspešne nahradiť tradičné základové pásy a nosné steny. Ide o betónovú dosku zaliatu na stavbe vystuženú klasickou betonárskou oceľovou výstužou alebo betonárskymi oceľovými drôtmi. Sú používané základné bedniace (izolačné) komponenty, ktoré sú vyrábané firmou Izodom. To umožňuje zaobstarať si rôzne tvary dosiek - a podľa návrhu štruktúry sa stavia. Projektant musí rozhodnúť o druhu betónu a možstve výstuže oceľovými prútmi. Hrúbka základovej dosky je 25cm. Vo výnimočných prípadoch - na žiadosť projektanta - je možné zvýšiť hrúbku až na 40cm za použitia špeciálnej dosky, ktorá zvýši okrajovú hranu komponentov a tak sa výšením hrúbky zosíli betónová platňa.

Hrúbka izolácie môže byť zvýšená o 6, 8, 10 alebo 12cm vďaka použitia pomocnej základovej dosky. Dosky môžu byť naviac rozšírené o vonkajší obrys základovej platne, približne 1,5 metra aby sa zaistila ochrana proti prízemným mrazom a podobne.
 

Realizácia stavby

Realizácia stavby pasívneho domu je jednoduchá a rýchla. Stavbu môžeme rozdeliť do 9tich krokov. Taká stavba má zhruba 150m2. Tento rodinný dom bol postavený podľa konštrukčných noriem za pomoci tvárnic Neopor (45cm). Táto stavba bola dokončená zhruba behom 6 týždňov.

krok1 Krok 1
izolačná základova doska

 
krok2 Krok 2
ukladanie prvkov

 
krok3 Krok 3
umiestnenie vodovodných otvorov

 
krok4 Krok 4
betónovanie steny do výšky 1m

 
krok5 Krok 5
podlaha pripravená pre zliatie

 
krok6 Krok 6
realizácia elektroinštalácie

 
krok7 Krok 7
manuálna realizácia omietky zo sádry

 
krok8 Krok 8
realizácia vonkajšej fasá

 
krok9 Krok 9
rodinný dom s technológiou Izodom

 
     

Technické parametre


technicke parametre

EPS - Styropor je špeciálny polystyrén (vyznačuje sa bielou farbou)

NEO - Neopor je polystyrén, ktorý obsahuje grafit vďaka čomu výrazne zvyšuje izolačné vlastnosti (vyznačuje sa strieborne šedou farbou)

PER - Perypor je polystyrén, ktorý je vhodný predovšetkým tam, kde je vysoké zaťaženie tlakom, je vhodný pre všetky aplikácie kde sa vyžaduje kombinácia vysokých tepelných vlastnosí a odoslnosť voči vode (tento produkt je vhodný na miestach, kde je väčšie množstvo podzemnej vody)